Informacje o zębach

Osteogeneza dystrakcyjna kości jest to zabieg bardzo często stosowany  w ortopedii oraz chirurgii szczękowo – twarzowej. Pierwszy zabieg polegający na metodzie  dystrakcji wykonano w 1905 roku. Lecz powszechne zainteresowanie i akceptację ta metoda uzyskała dopiero w roku 1980. Kiedy to słynny uczony  Ilizarow opracował oraz opublikował wymyślony i opracowany przez siebie sposób wydłużania kości długich kończyn dolnych,natomiast a McCarthy zastosował tę metodę jako pierwszy do rozciągania kości płaskich twarzoczaszki. Teraz ten zabieg wykonuje stomatolog,a właściwie pewna gałąź stomatologii zajmująca się implantologia,czyli wstawianiem implantów.

dentysta
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Istotą tego zabiegu jest  idealne nacięcie warstwy kości zbitej czy też przecięcie całej kości. Ważną kwestią jest też umocowanie śrubami stałej części dystraktora oraz szczelne pokrycie komórkami zastępczymi czyli tkankami miejsca operowanego. To wszystko ma  na celu utworzenie kości pod wpływem jej rozciągania. Bardzo ważnym elementem w tym zabiegu jest zachowanie prawidłowego ukrwienia okolicy dystrakcji. Dlatego zabieg musi być wykonany jak najmniej traumatycznie, bez nadmiernego ogrzania kości specjalnymi piłkami posiadającymi funkcję z chłodzeniem. Warunkuje to niepowikłany proces szybkiego leczenia. Podczas zabiegów umieszczania dystraktorów używamy pił firmy MicroAir oraz elementów stryker i synthes.

Po takim zabiegu od czasu do czasu musimy udawać się na wizytę implantologia. Podczas tego zabiegu do jamy ustnej wprowadzony jest uchwyt sterujący mechanizmem śrubowym. Służy do rozciągania ruchomych części tegodystraktora. W całym przedsięwzięciu możemy wyróżnić trzy okresy. Pierwszy to okres trwający zaledwie  7 dni, spokojny, w którym goją się tkanki miękkie wraz z okostną. Po stwierdzeniu zagojenia oraz braku jakiegokolwiek zakażenia rozpoczyna się okres tak zwanego aktywnego rozciągania. Trwa około  14 dni i polega na stopniowym obracaniu śruby dystraktora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *